D O W N H I L L . GR || FORUM Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
  17385 μηνύματα σε 1579 θέματα από 1374 μέλη Τελευταίο μέλος: harisis
* Αρχική Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή DOWNHILL.GR 
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: ΔΙΛΗΜΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ.  (Αναγνώστηκε 1790 φορές)
ΨΗΛΟΣ
Downhill Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος

« στις: Μάιος 12, 2011, 06:17:58 μμ »

Καλησπερα σε ολους.Ξεκινησα παλι το ποδηλατο πριν απο 2 μηνες περιπου.Αγορασα ενα ideal zig zag special edition, το οποιο για μενα ειναι αξιοπρεπεστατο αλλα μετα απο μια βολτα στο μονοπατι της καλοπουλας στον υμηττο διαπιστωσα α)οτι αυτο το ειδος ποδηλασιας, σε τετοιου τυπου μονοπατια μου αρεσει πολυ(δεν θελω πολυ extreme πραγματα...ακομα) κ β)οτι ενα hardtail ποδηλατο δεν ειναι κ οτι καλυτερο.Μετα απο αρκετη ερευνα αγορας οδηγηθηκα στο εξης διλημα κ τα εξης ποδηλατα(αν δεν τα εχω χασει μεχρι να αποφασισω).Κραταω το hardtail για βολτες στην πολη και xc διαδρομες και αγοραζω το specialized pitch comp 2011 για να κανω τα γουστα μου σε μονοπατια? η πουλαω το hardtail και αγοραζω ενα specialized stumpjumper fsr comp 2010 για πασα χρηση?ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ. 1)Και τα 2 ποδηλατα ειναι στην ιδια τιμη. 2)Μην μου προτεινετε αλλα μοντελα ποδηλατων γιατι μαλλον θα μπερδευτω περισσοτερο.3) Ευχαριστω προκαταβολικα και ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!
Καταγράφηκε
DimitrisS
Global Moderator
Downhill Hero Member
Αποσυνδεδεμένος

RIDE - bicycle workshop and more!

« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2011, 10:46:02 μμ »

Γεια σου ψηλέ.
Πέρνα απο εδώ για το τυπικό μέρος να μας συστηθείς : http://forum.downhill.gr/index.php?topic=649.0
Μη πουλήσεις το Ideal αξιοποίησε το όπως πολύ σωστά σκέφτηκες.
Για το εν λόγω μονοπάτι, οι επιλογές σου είναι σε xc ποδήλατα απ'όσο βλέπω.
Μήπως να την κοίταγες για all-mountain ποδήλατο;;δλδ κάτι σε 160 χιλιοστά αναρτήσεων
Καταγράφηκε
vagman
Downhill Full Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #2 στις: Μάιος 12, 2011, 11:05:20 μμ »

Γεια σου ψηλέ,

Είμαι κάτοχος του specialized pitch comp 2010, και θέλω απλά να σου πω πως το συγκεκριμένο μονοπάτι που λες το καταπίνει για πλάκα.
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το ποδήλατο αυτό γιατί κι εγώ το ήθελα για τη χρήση ακριβώς που περιγράφεις και με έβγαλε ασπροπρόσωπο.
Γενικά τα κάνει όλα και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άνετα και για βόλτες (εγώ τουλάχιστον το κάνω).

Να τολμήσω να πω καλωσήρθες στην οικογένεια pitch?  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ΨΗΛΟΣ
Downhill Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2011, 12:07:59 μμ »

Γεια σου ψηλέ.
Πέρνα απο εδώ για το τυπικό μέρος να μας συστηθείς : http://forum.downhill.gr/index.php?topic=649.0
Μη πουλήσεις το Ideal αξιοποίησε το όπως πολύ σωστά σκέφτηκες.
Για το εν λόγω μονοπάτι, οι επιλογές σου είναι σε xc ποδήλατα απ'όσο βλέπω.
Μήπως να την κοίταγες για all-mountain ποδήλατο;;δλδ κάτι σε 160 χιλιοστά αναρτήσεων

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΣΕ ΑLL-MOUNTAIN ΚΟΙΤΑΩ Κ ΓΩ.ΤΟ PITCH TO ΒΑΖΟΥΝ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΕ 150mm ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΝΡΤΗΣΕΙΣ.ΝΟΜΙΖΩ,ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ, ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕΙ.

http://www.specialized.gr/index.php?option=com_vmcatcheckbox&isready=1&maincateg=61&Itemid=326&lang=el
Καταγράφηκε
ΨΗΛΟΣ
Downhill Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #4 στις: Μάιος 13, 2011, 12:12:44 μμ »

Γεια σου ψηλέ,

Είμαι κάτοχος του specialized pitch comp 2010, και θέλω απλά να σου πω πως το συγκεκριμένο μονοπάτι που λες το καταπίνει για πλάκα.
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το ποδήλατο αυτό γιατί κι εγώ το ήθελα για τη χρήση ακριβώς που περιγράφεις και με έβγαλε ασπροπρόσωπο.
Γενικά τα κάνει όλα και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άνετα και για βόλτες (εγώ τουλάχιστον το κάνω).

Να τολμήσω να πω καλωσήρθες στην οικογένεια pitch?  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

ΓΕΙΑ ΣΟΥ, Κ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Κ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ ΕΝΔΥΝΑΜΩΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ.ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ Κ ΓΩ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ PITCH!
Καταγράφηκε
DimitrisS
Global Moderator
Downhill Hero Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #5 στις: Μάιος 13, 2011, 01:16:25 μμ »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΣΕ ΑLL-MOUNTAIN ΚΟΙΤΑΩ Κ ΓΩ.ΤΟ PITCH TO ΒΑΖΟΥΝ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΕ 150mm ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΝΡΤΗΣΕΙΣ.ΝΟΜΙΖΩ,ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ, ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕΙ.
Το pitch είναι gg τότε. συγνώμη που το χαρακτήρισα xc το μπέρδεψα με το fsr xc γιατί είναι ίδια του '10
http://www.specialized.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=445&Itemid=262&lang=el
Καταγράφηκε
Nikos_VAN36
Downhill Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #6 στις: Μάιος 13, 2011, 09:13:37 μμ »

Το pitch είναι gg τότε. συγνώμη που το χαρακτήρισα xc το μπέρδεψα με το fsr xc γιατί είναι ίδια του '10
http://www.specialized.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=445&Itemid=262&lang=el

Ψηλε γιατι δεν παιρνεις το Pro αφου θα κανεις την κινηση να δωσεις μερικα ευροπουλα παραπανω εαν φυσικα το αντεχει η τσεπη σου
Καταγράφηκε

Foes Racing Team Greece / www.velocitymodels.gr
ΨΗΛΟΣ
Downhill Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2011, 06:06:14 μμ »

Ψηλε γιατι δεν παιρνεις το Pro αφου θα κανεις την κινηση να δωσεις μερικα ευροπουλα παραπανω εαν φυσικα το αντεχει η τσεπη σου
ΩΡΑΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ PRO ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΒΓΕΙ ΕΚΤΟΣ BUDGET ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΜΕΤΑΞΥ COMP  ΚΑΙ PRO ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ.
Καταγράφηκε
Nikos_VAN36
Downhill Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2011, 09:30:58 μμ »

Καλυτερα τοτε και μετα αμα θελησεις κανεις καποιες βελτιωσεις
Καταγράφηκε

Foes Racing Team Greece / www.velocitymodels.gr
lambros
Downhill Full Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #9 στις: Μάιος 19, 2011, 11:32:32 μμ »

Γειά σου Ψηλέ!!! Μην πάρεις το stumpjumper ..... πάρε το  Pitch. Εγω έχω το stumpjumper και το έχω σκυλομετανιώσει που δεν πήρα το  pitch η το enduro. Μακρια.... δεν είναι για πολλά πράγματα και δεν εχει καθόλου καλό κρατημα. Ούτε στιβαρό.... εχω κατέβει μια φορά την Καλοπούλα και σε μερικά σημεία με πέτρες την άκουγε. Ασε που κάθε λίγο στα απότομα drop- ακια και σε σκαλιά που κατεβαίνα πήδαγε συνέχεια η αλυσίδα και αναγκαστικά να βάλω οδηγό.

φιλικά

Λάμπρος
Καταγράφηκε
ΨΗΛΟΣ
Downhill Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #10 στις: Μάιος 20, 2011, 04:15:56 μμ »

Γειά σου Ψηλέ!!! Μην πάρεις το stumpjumper ..... πάρε το  Pitch. Εγω έχω το stumpjumper και το έχω σκυλομετανιώσει που δεν πήρα το  pitch η το enduro. Μακρια.... δεν είναι για πολλά πράγματα και δεν εχει καθόλου καλό κρατημα. Ούτε στιβαρό.... εχω κατέβει μια φορά την Καλοπούλα και σε μερικά σημεία με πέτρες την άκουγε. Ασε που κάθε λίγο στα απότομα drop- ακια και σε σκαλιά που κατεβαίνα πήδαγε συνέχεια η αλυσίδα και αναγκαστικά να βάλω οδηγό.

φιλικά

Λάμπρος
Λαμπρο καλησπερα κ ευχαριστω.Εχω κλησει το Pitch και τελος του μηνα θα το εχω.Βεβαια περνωντας απο ενα καινουριο μαγαζι τσεκαρα και το ΤREK REMEDY 7 το οποιο τσακιζει και μπηκα σε σκεψεις αλλα πολλα τα λεφτα....
Καταγράφηκε
vagman
Downhill Full Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #11 στις: Μάιος 20, 2011, 04:30:00 μμ »

Ψηλέ δε θα το μετανιώσεις με τίποτα!!!
Αντε με το καλο...
Καταγράφηκε
DimitrisS
Global Moderator
Downhill Hero Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #12 στις: Μάιος 21, 2011, 08:36:22 πμ »

Λαμπρο καλησπερα κ ευχαριστω.Εχω κλησει το Pitch και τελος του μηνα θα το εχω.Βεβαια περνωντας απο ενα καινουριο μαγαζι τσεκαρα και το ΤREK REMEDY 7 το οποιο τσακιζει και μπηκα σε σκεψεις αλλα πολλα τα λεφτα....
ΟΟΟλεεεε! βγήκανε τα caps!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
plannet
Downhill Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #13 στις: Μάιος 22, 2011, 10:19:59 πμ »

και εγώ με την σειρά μου λέω να έχεις 2 ποδήλατα
ένα για άγριες παιχνιδιάρικες καταστάσεις
και ένα για μέσα στην πόλη ή ακόμα και για xc διαδρομές
Καταγράφηκε
ΨΗΛΟΣ
Downhill Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #14 στις: Μάιος 22, 2011, 12:56:25 μμ »

και εγώ με την σειρά μου λέω να έχεις 2 ποδήλατα
ένα για άγριες παιχνιδιάρικες καταστάσεις
και ένα για μέσα στην πόλη ή ακόμα και για xc διαδρομές

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] Πάνω Εκτύπωση

« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: