D O W N H I L L . GR || FORUM Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
  17348 μηνύματα σε 1571 θέματα από 1363 μέλη Τελευταίο μέλος: strik
* Αρχική Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή DOWNHILL.GR 
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Παπούτσια five ten  (Αναγνώστηκε 1934 φορές)
mpampis_
Downhill Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιανουάριος 17, 2013, 05:14:42 μμ »

Καλησπερα. Απο οτι βλεπω πολυς κοσμος τα προτιμαει τα παπουτσια five ten... Αυτα εδω http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=63969 κανουν για DH? H σολα τους δηλαδη...Γιατι ειναι διαφορετικη απο τα πιο ακριβα της γκαμας, οπως αυτο http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=63974
Ελλαδα τα φερνει κανεις?

Επισης αυτα τα duffs που τα εχει πολυ φτηνα το CRC αξιζουν? Καποιος εγραφε οτι εχουν πολυ μαλακη σολα...

Τα five ten στο ανεβασμα στο μονοπατι, που σπρωχνουμε το ποδηλατο στα χερια γλυστρανε πολυ στο χωμα?
Καταγράφηκε
Lapsus
Downhill Hero Member
Αποσυνδεδεμένος

Στέλιος

« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 05:54:47 μμ »

Δεν ξέρω αν έχουν διαφορά στην σόλα αλλά έχουν διαφορά στην προστασία και σε απορόφηση κραδασμών. Αν τα θες για χρήση downhill δες τα Carver ή και αυτά http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=18195 τα οποία τα φοράω και σε all-mountain και είναι μια χαρά. Καταπληκτικά και σε ανέβασμα ποδαράτο. Είναι σαν ένα καλό ορειβατικό μποτάκι. Γνώμη μου μην δεις άλλες εταιρίες. Η Five-Ten παίζει σε άλλο επίπεδο.
Καταγράφηκε

Live by the keyboard, die by the troll.
mpampis_
Downhill Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 09:38:09 μμ »

Τωρα φοραω κατι asics tiger που δεν εχουν καμια σχεση με τα πεταλια, ουτε καν λιγο δεν μπαινουν τα πινακια στη σολα. Οποτε λες να μην πεταξω λεφτα αλλου, και να δω μονο 5-10, καποιο απο αυτα που δειχνεις.... ετσι θα κανω. Ειχα μια ελπιδα οτι τα 5-10 που τα βρισκω 50 ευρω θα εκαναν αλλα μαλλον τζιφος. Μολις περισσεψει κανενα 100αρικο θα τα παρω.
Σε ευχαριστω για το χρονο σου
Καταγράφηκε
cherouvim
Moderator
Downhill Hero Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 12:05:15 μμ »

Τα asics σου ας πούμε οτι έχουν grip 1/10, τα low freeride έχουν 6/10 και τα karver/impact 10/10.
Καταγράφηκε
mpampis_
Downhill Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 12:10:00 μμ »

Αν και θα τα παρω, αν οχι αυτο το μηνα τον αλλο, να ρωτησω γιατι συνεχεια τετοιες κριτιικες διαβαζω για τα 5-10. οταν λεμε οτι τα impact (που προτιμω καλυτερα απο τα καρβερ) εχουν πολυ γκριπ σε σχεση με απλα παπουτσια σε σημειο που να πρεπει να σηκωσεις δυνατα το ποδι για να ξεγατζωθουν και να κανεις relocation το ποδι στο πεταλι τι εννοουμε? Μπαινουν τα πινς μεσα στη σολα? Ειναι τοσο σπεσιαλ υλικο η σολα που κολλαει στο πενταλ? Καποιος αλλος εγραφε οτι αν σε στροφη βγαλεις το ποδι θελει προσοχη μην γατζωθει η σολα σε κανενα κλαδι/πετρα κ μεινεις επιτοπου ενω το ποδηλατο φυγει μπροστα.... υπερβολη, ετσι??  Έκπληξη
Καταγράφηκε
cherouvim
Moderator
Downhill Hero Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 12:15:23 μμ »

... σε σημειο που να πρεπει να σηκωσεις δυνατα το ποδι για να ξεγατζωθουν και να κανεις relocation το ποδι στο πεταλι
Ισχύει.
Μπαινουν τα πινς μεσα στη σολα? Ειναι τοσο σπεσιαλ υλικο η σολα που κολλαει στο πενταλ?
Δεν μπαίνουν υπερβολικά μέσα, αλλά σίγουρα περισσότερο από άλλα παπούτσια. Επίσης είναι το υλικό πολύ μαλακό και κολλώδες. Γενικά αφήνει και σημάδια στο σπίτι, σε πλακάκια κτλ. Είναι σαν γόμα. Πάντως δεν φθείρεται πολύ γρήγορα. Τα δικά μου τα έχω 2 χρόνια και ακόμα δεν έχουν τρυπήσει οι σόλες.

Καποιος αλλος εγραφε οτι αν σε στροφη βγαλεις το ποδι θελει προσοχη μην γατζωθει η σολα σε κανενα κλαδι/πετρα κ μεινεις επιτοπου ενω το ποδηλατο φυγει μπροστα.... υπερβολη, ετσι??  Έκπληξη
Υπερβολή.
Καταγράφηκε
mpampis_
Downhill Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 05:54:27 μμ »

Ευχαριστω ξανα. Χοντρικα καταλαβα τι "παιζει". Το συντομοτερο θα παρω ενα ζευγαρι.
Καταγράφηκε
Vagelis3526
Downhill Hero Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 09:43:57 μμ »

Απ οσο ξερω το lowandflow ειναι το μονο μαγαζι που τα φερνει Ελλαδα προς το παρων.
Καταγράφηκε
Vourk™
Downhill Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος

That's Racing

« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 02:59:12 μμ »

Νιμίζω τα πήρε το μάτι μου στο Wheelmania.. δεν ορκίζομαι κιολας..!
Καταγράφηκε

.Insight.
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 04:15:20 μμ »

Νιμίζω τα πήρε το μάτι μου στο Wheelmania.. δεν ορκίζομαι κιολας..!

Ισχυει
http://www.wheelmania.gr/index.php?r=products&c=67&m=224&ppp=16&o=alphabetical
Καταγράφηκε
Vagelis3526
Downhill Hero Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 08:02:27 μμ »

Ωραια, οσο περισσοτεροι τοσο το καλητερο!
Καταγράφηκε
creator
Downhill Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 11:34:02 μμ »

Αν και θα τα παρω, αν οχι αυτο το μηνα τον αλλο, να ρωτησω γιατι συνεχεια τετοιες κριτιικες διαβαζω για τα 5-10. οταν λεμε οτι τα impact (που προτιμω καλυτερα απο τα καρβερ) εχουν πολυ γκριπ σε σχεση με απλα παπουτσια σε σημειο που να πρεπει να σηκωσεις δυνατα το ποδι για να ξεγατζωθουν και να κανεις relocation το ποδι στο πεταλι τι εννοουμε? Μπαινουν τα πινς μεσα στη σολα? Ειναι τοσο σπεσιαλ υλικο η σολα που κολλαει στο πενταλ? Καποιος αλλος εγραφε οτι αν σε στροφη βγαλεις το ποδι θελει προσοχη μην γατζωθει η σολα σε κανενα κλαδι/πετρα κ μεινεις επιτοπου ενω το ποδηλατο φυγει μπροστα.... υπερβολη, ετσι??  Έκπληξη

Τα εχω 1 χρονο τα impact . Ειναι οντως πολυ καλα πανω στο πεταλι...αμα ακουμπισει το πεταλι μενει εκει...το μονο πραγμα που θα μπορουσα να πω για αυτα ειναι οτι ο πατος τους ειναι λιγο σκληρος  και σε παρατεταμενη βολτα με ποναει η καμαρα του ποδιου ...και δεν εχω πλατυποδια. Επισης η ποιοτητα κατασκευης σεκατι αλλα πολυχρωμα που πηρε ενας φιλος μιυ ηταν για κλωτσιες γιατι ηεκολησε μια ραφη μπρωστα απο την πρωττη βολτα. Επισης δεν κατυαριζουν οι λασπες ευκολα απο πανω τους .Αλλα αμα ποτε χαλασουν θα παρω παλι ακριβως τα ιδια παπουτσια γιατι απλα ειναι απιστευτα. Νομιω οτι ειναι υπερβολη να πας στο μποτακι καθως το κοντο που εχω εγω στηριζει αψογα τον ασταγαλο...το μποτακι θα σου περιορισει την κινηση
Καταγράφηκε
kosmi
Downhill Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 08:59:21 πμ »

εχω salomon και μου εχουν βγει πολυ καλα!!
Καταγράφηκε
mpampis_
Downhill Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 10:15:06 μμ »

Σορυ που ξανασκαλιζω το θεμα... μου ηρθε σημερα το neck brace σπο crc, και μεσα στο κουτι ειχαν βαλει ενα gift voucher 10 λιρες... ειχα σκοπο να παρω παπουτσια αργοτερα, αλλα μιας και θα γλιτωσω καμια 12 ευρω να τα παρω τωρα, γιατι το voucher ληγει συντομα. Το ερωτημα μου ειναι, στα νουμερα πως ερχονται τα 5-10? Σε αθλητικα nike, asics, φοραω 42,5. Να παρω ιδιο νουμερο που φοραω αθλητικα σε αυτα http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=18195 ?

Καταγράφηκε
Vagelis3526
Downhill Hero Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 11:52:04 μμ »

Σορυ που ξανασκαλιζω το θεμα... μου ηρθε σημερα το neck brace σπο crc, και μεσα στο κουτι ειχαν βαλει ενα gift voucher 10 λιρες... ειχα σκοπο να παρω παπουτσια αργοτερα, αλλα μιας και θα γλιτωσω καμια 12 ευρω να τα παρω τωρα, γιατι το voucher ληγει συντομα. Το ερωτημα μου ειναι, στα νουμερα πως ερχονται τα 5-10? Σε αθλητικα nike, asics, φοραω 42,5. Να παρω ιδιο νουμερο που φοραω αθλητικα σε αυτα http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=18195 ?

Εγω τα πηρα ιδιο νουμερο με τα nike που φοραω και μου ηρτθαν κουτι. Γενικα τα νουμερα τους ειναι ακριβη αλλα αμα δεν το δοκιμασεις ποτε δεν εισαι σιγουρος. Τι νουμερο φορας σε nike?
Καταγράφηκε
mpampis_
Downhill Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 11:59:18 μμ »

Αν και τα τελευταια 2 χρονια φοραω μονο asics, ειτε σε παπουτσι τρεξιμου ειτε σε καθημερινο, nike που εχω φορεσει πολλα ζευγαρια τα προηγουμενα χρονια φορουσα 42.5.
Καταγράφηκε
Vagelis3526
Downhill Hero Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 12:26:04 πμ »

Αν και τα τελευταια 2 χρονια φοραω μονο asics, ειτε σε παπουτσι τρεξιμου ειτε σε καθημερινο, nike που εχω φορεσει πολλα ζευγαρια τα προηγουμενα χρονια φορουσα 42.5.

Εισαι και στη μεση, μαλακια. Αν εισαι Αθηνα δεν πας καλητερα σε κανα μαγαζι να τα δοκιμασεις και αμα ειναι μονο 10Ε διαφορα παρτα απο κει...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] Πάνω Εκτύπωση

« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: