D O W N H I L L . GR || FORUM Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
  17348 μηνύματα σε 1571 θέματα από 1363 μέλη Τελευταίο μέλος: strik
* Αρχική Βοήθεια Αναζήτηση Ημερολόγιο Σύνδεση Εγγραφή DOWNHILL.GR 
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: ΓΝΩΜΗ-ΚΡΙΤΙΚΗ-ΒΟΗΘΕΙΑ  (Αναγνώστηκε 938 φορές)
zoldar
Downhill Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος

« στις: Οκτώβριος 04, 2010, 06:13:26 μμ »

Καλησπέρα σας παιδια.Καλως σας βρηκα.μετα απο σκεψεις αποφασισα οτι θελω να ασχοληθω με το mountain bike,για πολλους και διαφορους λογους.ειμαι νεος εντελως σε αυτο το αθλημα και θα ηθελα σας παρακαλω να με διαφωτισετε σε ορισμενα θεματα.Θελω ενα ποδηλατο που θα απευθυνεται για το βουνο,σιγουρα θα χρησιμοποειται και σε διαφορες μετακινησεις μου μεσα στην πολη,αλλα η χρηση του θα ειναι αποκλειστικα για βουνο.Αποκλειω την κατηγορια downhill για ευνοητους λογους και θα μου αρεσε ως ιδεα να διασχιζω και να κατεβαινω μονοπατια και δεν θα ελεγα οχι σε αλματακια μεσαιου υψους θα ελεγα.ειμαι αναμεσα στο santa cruz chameleon στο scott aspect 30 kai scott aspect 40.δεν μπορω να κρινω αν μου ταιριαζουν καθως και να τα συγκρινω μεταξυ τους.θα ηθελα να με διαφωτισετε με τις γνωσεις σας.

Υ.Γ διαθετω περι τα 600 ευρω.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Καταγράφηκε
NickDH
Downhill Jr. Member
**
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 07:56:42 μμ »

καταρχας εχω 8α σου ελεγα να παρεις το santa cruz αλλα κανει 550 ευρω μονο ο σκελετος http://www.axiontraction.gr/main.php?l=gr
Καταγράφηκε
DimitrisS
Global Moderator
Downhill Hero Member
Αποσυνδεδεμένος

RIDE - bicycle workshop and more!

« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:35:59 μμ »

Καλησπέρα σας παιδια.Καλως σας βρηκα.μετα απο σκεψεις αποφασισα οτι θελω να ασχοληθω με το mountain bike,για πολλους και διαφορους λογους.ειμαι νεος εντελως σε αυτο το αθλημα και θα ηθελα σας παρακαλω να με διαφωτισετε σε ορισμενα θεματα.Θελω ενα ποδηλατο που θα απευθυνεται για το βουνο,σιγουρα θα χρησιμοποειται και σε διαφορες μετακινησεις μου μεσα στην πολη,αλλα η χρηση του θα ειναι αποκλειστικα για βουνο.Αποκλειω την κατηγορια downhill για ευνοητους λογους και θα μου αρεσε ως ιδεα να διασχιζω και να κατεβαινω μονοπατια και δεν θα ελεγα οχι σε αλματακια μεσαιου υψους θα ελεγα.ειμαι αναμεσα στο santa cruz chameleon στο scott aspect 30 kai scott aspect 40.δεν μπορω να κρινω αν μου ταιριαζουν καθως και να τα συγκρινω μεταξυ τους.θα ηθελα να με διαφωτισετε με τις γνωσεις σας.

Υ.Γ διαθετω περι τα 600 ευρω.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Αρχικά θα δείς εδώ : http://forum.downhill.gr/index.php?topic=649.msg6980#new
Τα aspect δεν κάνουνε για άλματα κατά την ταπεινή μου άποψη.
Εάν ψωνίσεις με γνώμονα τα λεφτά πολύ πιθανό είναι να καταλήξεις με κάτι που μπορείς να πληρώσεις και όχι με αυτό που θες.
Ψάξου λίγο ακόμα με τα ποδήλατα. Νομίζω πως θες ένα trail ποδήλατο με κοντό chainstay και χαμηλό standover.
Τα aspect είναι λίγο cross ποδήλατα και δεν είναι σχεδιασμένα για να προσγειώνονται. Προσωπικά δεν ανεβαίνω πάνω σε ποδήλατο με τόσο λεπτό λαιμό τιμονιού γιατί νιώθω ανασφάλεια.
Το santa cruz είναι μακράν καλύτερο απο αυτά τα aspect.
Προτίμησε το.
Καταγράφηκε
Vagelis3526
Downhill Hero Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:55:12 μμ »

Καλησπερα, για καινουριο ποδηλατο απο Ελλαδα  καταληλο γι αυτο που θες, σχετικα κοντα στα χρηματα που διαθετεις μου ερχεται το Kona Five-O που μπορεις να το βρεις και online απο ελληνικο καταστημα(πειραζει να πω πιο?) στα 850Ε.
τα περιφεριακα του δεν ειναι τα καλυτερα αλλα για αρχη ειναι τελειο και μετα το αναβαθμιζεις αν θες. Τωρα αν θες να το ψαξεις σε μεταχειρισμενα η απο εξωτερικο τοτε μαλλον θα βρεις καλητερες τιμες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2010, 09:57:43 μμ από Vagelis3526 » Καταγράφηκε
zid
Downhill Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 09:17:29 πμ »

Eχω και εγω scott aspect πιστεψε με ουτε για αλματα κανει εκτος και ενοεις τπτ σκαλάκια.. και γενικά η ανάρτηση η 100 μπροστά σε περιορίζει αρκετά... Αν ήξερα οταν θα το επαιρνα τι ακριβώς θα έκανα στο βουνό τότε θα αγόραζα ενα ποιο all mountain ποδηλατο που μπορει να κινηθεί και σε διαδρομες ποιο απαιτητικες χωρις να θέλω 10 σφραγίσματα σε κάθε βολτα.. απο τους κραδασμους.

Αν και εφόσον αποφασίσεις να παρεις κάτι μη λυπηθεις τα χρηματα δώσε το κάτι παραπάνω.. γιατι ενα καλό ποδήλατο προσφέρει διασκέδαση και πιστευω αυτό ειναι που όλοι ζητάμε στις βόλτες μας..

Καταγράφηκε

kona stab.
plannet
Downhill Sr. Member
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 11:37:11 μμ »

σε αυτά τα χρήματα το aspect είναι μια καλή λύση
όπως λένε τα παιδιά δεν είναι ποδήλατο για άλματα αλλά είναι ένα αξιόλογο ποδήλατο
αν θέλεις για άλματα dh και άλλα τέτοια θέλεις τα 3πλάσια χρήματα για αρχή +εξοπλισμό για προστασία
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] Πάνω Εκτύπωση

« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: